fbpx
Konfiguracja okien online
Aktualności Okna

Jak dbać o okna drewniane, aby zachować ich piękno i funkcjonalność?

Okna drewniane wciąż cieszą się sporą popularnością, co jest związane z ich trwałością, wytrzymałością i atrakcyjnym wyglądem. Bardzo ważną zaletą jest też świetna izolacja termiczna i akustyczna. Drewno jest ponadczasowe, jednak aby zachować je w dobrym stanie przez długie lata konieczna jest regularna konserwacja. W jaki sposób należy zatem dbać o okna, aby cieszyć się ich funkcjonalnością i naturalnym pięknem?

Najważniejsze zasady dotyczące dbania o okna z drewna

Mycie okien to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który należy wykonywać 2-3 razy w roku. Oczywiście czyścimy zarówno szyby, jak i ramy okienne. Ważne jest, aby do mycia wykorzystywać wyłącznie delikatne detergenty. Dobrze sprawdzi się płyn do naczyń. Oprócz tego można zaopatrzyć się w preparaty przeznaczone właśnie do drewna. Przed użyciem jakiegokolwiek produktu trzeba upewnić się czy nie zawiera on amoniaku. Ta substancja jest niebezpieczna dla lakieru, którym są pokryte ramy i istnieje ryzyko jego uszkodzenia. Jakie korzyści niesie ze sobą regularne czyszczenie? Oprócz walorów estetycznych możemy pozbyć się zabrudzeń, które mogłyby uszkodzić powłokę lakierniczą oraz osłabić strukturę drewna. Dzięki temu renowacja okien drewnianych przesunie się w czasie. Dokładne mycie jest też sposobem na przedłużenie żywotności. Warto pamiętać, aby ramy czyścić za pomocą miękkiej ścierki lub gąbki.

Sposoby na dodatkowe zabezpieczenie ram

Po umyciu ram warto zastosować specjalne preparaty zabezpieczające. Na rynku dostępne są różnego rodzaju pasty, mleczka, balsamy i emulsje. To sposób na dodatkową pielęgnację i zabezpieczenie przed uszkodzeniami. Takie preparaty do konserwacji sprawiają, że rama efektownie błyszczy i jest lepiej chroniona przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Osoby, którym zależy na zapewnieniu oknom maksymalnej ochrony przed szkodliwym działaniem wiatru, mrozu i promieni słonecznych mogą zdecydować się na pokrycie powierzchni ramy dodatkową warstwą lakieru. Zanim jednak przystąpimy do działania, warto sprawdzić w jakim stanie jest pierwotny lakier. Jeśli jest on częściowo uszkodzony, są widoczne pęknięcia lub zadrapania, trzeba pomyśleć o jego regeneracji.

  • O ile zniszczenia nie są specjalnie duże, renowacja okien drewnianych może zostać przeprowadzona na własną rękę. Miejsca, w których widać uszkodzenia lakieru należy wygładzić za pomocą drobnego papieru ściernego. Następnie trzeba je osuszyć i pomalować nowym lakierem. Upewnijmy się czy wybrany przez nas preparat pasuje do gatunku drewna, z którego są wykonane okna.

Na czym polega zaawansowana renowacja okien?

Wraz z eksploatacją okien uszczelki oraz okucia ulegają zużyciu. Jeśli chcemy opóźnić ten proces, trzeba co roku przeprowadzać dokładny przegląd ich stanu. Powinniśmy sprawdzić jak wyglądają uszczelki, wyregulować okucia, a następnie posmarować je lub naoliwić. Jeśli zauważymy, że gumowe elementy przymarzają zimą do profili, warto zainwestować w specjalne środki. Okucia muszą być kontrolowane również pod względem czystości. Renowacja okien drewnianych jest wskazana co 3 lata. Jeśli regularnie używamy wspomnianych już preparatów zabezpieczających ramy, można wydłużyć ten okres do 5 lat. Cały proces polega na zmatowieniu powierzchni, a następnie na jej zabezpieczeniu dwoma warstwami lakieru. Osoby, które nie mają doświadczenia w tego typu pracach i boją się, że przez przypadek uszkodzą stolarkę, mogą skorzystać z pomocy fachowców.

przeczytaj również

image
Aktualności Okna

Okna aluminiowe czy PCV – co wybrać?

czytaj dalej
image
Aktualności Drzwi

Jakie drzwi antywłamaniowe wybrać?

czytaj dalej

Skontaktuj się z nami

formularz kontaktowy

    Imię i nazwisko

    Twoja wiadomość...

    dane kontaktowe

    Eko-Okna Dudziak

    ul. Sowice 22

    61-306 Poznań

    Zobacz na mapie

    Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00

    Sobota: Indywidualnie umówiona spotkania