fbpx
Konfiguracja okien online
Aktualności Okna

Jak dbać o okna drewniane w okresie zimowym?

Okna drewniane, a dokładniej drewniane ramy okien, wyróżniają się estetycznym wyglądem i ponadczasową elegancją. Naturalne materiały pasują praktycznie do każdej elewacji, zwłaszcza że ramy okien drewnianych występują w różnych odcieniach (zarówno jasnych, jak i ciemnych). Jednak w jaki sposób prawidłowo zadbać o stolarkę okienną w okresie zimowym? Jak przygotować okna wykonane z tego materiału i zabezpieczyć je przed niskimi temperaturami i opadami śniegu?

Podstawowe informacje o oknach z drewnianymi ramami

Profesjonalne firmy specjalizujące się w produkcji okien z drewna używają wyłącznie starannie wyselekcjonowanego materiału. Dotyczy to zarówno gatunku drewna, długości sezonowania, wilgotności i innych parametrów. Dodatkowo surowe drewno jest w trakcie procesu produkcji ram odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV i deszcz. Zabezpieczenie obejmuje także potencjalne uszkodzenia spowodowane przez owady. Prawidłowa ochrona surowego drewna ma bezpośredni wpływ na zachowanie pierwotnego wyglądu i przede wszystkim właściwości.

Do zabezpieczenia drewnianych ram okiennych przeważnie wykorzystuje się odpowiedni lakier, który po nałożeniu tworzy barierę ochronną. Lakiery występują w wariancie bezbarwnym (eksponującym naturalny wygląd drewna) lub zabarwionym (umożliwiającym np. przyciemnienie).

W jaki sposób zadbać o okna drewniane podczas sezonu zimowego?

Naprawa okien drewnianych może (choć nie musi) wiązać się ze znacznymi wydatkami. Z tego powodu warto odpowiednio zadbać o ramy przed sezonem zimowym. Czynności konserwacyjne najlepiej przeprowadzić jesienią, przed pierwszymi przymrozkami. Warto obserwować krótkoterminową prognozę pogody i wybrać bezdeszczowe dni. W pierwszym kroku należy dokładnie umyć ramy okienne, uszczelki i szyby bezpiecznymi preparatami, używając ograniczonej ilości wody. Następny krok obejmuje suszenie, które można przyspieszyć używając np. czystego ręcznika papierowego. 

Gdy wszystkie elementy okna są już suche, wykonujemy szczegółową inspekcję. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim na sposób działania mechanizmu zamykająco-otwierającego, pęknięcia i uszczerbki szyb oraz przebarwienia występujące na ramie okna. Dodatkowo szukamy uszkodzeń mechanicznych ramy, które mogą okazać się największym problemem. Dlaczego to jest takie istotne? Przede wszystkim ze względu na fakt uszkodzenia powłoki lakierniczej zabezpieczającej drewno. Szukamy przetarć, wgłębień, uwypukleń. Drewniana rama okna powinna być płaska i gładka, dlatego najlepszym sposobem do szukania uszkodzeń jest dotykanie ramy i obserwowanie jej struktury pod różnym kątem.

Naprawa okien drewnianych

Niewielkie uszkodzenia mechaniczne okien drewnianych można naprawić samodzielnie, jednak przed wykonaniem jakichkolwiek działań należy upewnić się czy naprawa nie będzie jednoznaczna z utratą gwarancji. W przypadku częściowego lub całkowitego przetarcia powłoki lakierniczej, można delikatnie przetrzeć ją papierem ściernym o wysokiej gradacji. Następnie po dokładnym wyczyszczeniu i wysuszeniu powierzchni, należy nałożyć warstwę lakieru. Ważne, aby użyć tego samego (lub ewentualnie odpowiednika) lakieru przeznaczonego do zabezpieczenia ram okiennych. Jest to szczególnie istotne w przypadku lakieru zabarwionego. W przypadku większych uszkodzeń, naprawa okien drewnianych powinna zostać zlecona profesjonalnej firmie.

przeczytaj również

image
Aktualności Okna

Okna aluminiowe czy PCV – co wybrać?

czytaj dalej
image
Aktualności Drzwi

Jakie drzwi antywłamaniowe wybrać?

czytaj dalej

Skontaktuj się z nami

formularz kontaktowy

    Imię i nazwisko

    Twoja wiadomość...

    dane kontaktowe

    Eko-Okna Dudziak

    ul. Sowice 22

    61-306 Poznań

    Zobacz na mapie

    Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00

    Sobota: Indywidualnie umówiona spotkania