Jak sprawdzić szczelność okien PCV?
Nieszczelne okna to problem, który dotyczy nie tylko posiadaczy stolarki wykonanej z PCV, ale również z drewna. Zazwyczaj uwidacznia się on po kilkuletnim użytkowaniu, jednak istnieje ryzyko, że nieszczelność może pojawić się tuż po montażu lub wymianie. Skutkiem tego jest szybkie wychładzanie się wnętrz, a nawet gromadzenie wilgoci. Okna PCV cieszą się dużą popularnością, co wynika z ich bardzo dobrych parametrów technicznych oraz atrakcyjnej ceny. W jaki sposób można sprawdzić czy są szczelne?
Sprawdzanie szczelności okien – w jaki sposób należy to zrobić?
Jeśli okna nie są odpowiednio szczelne, domownicy będą musieli przygotować się nie tylko na dyskomfort, ale również na wyższe rachunki za ogrzewanie. Może się zatem okazać, że sytuacja będzie wiązać się ze sporym obciążeniem finansowym. Nie warto zatem jej bagatelizować, tylko jak najszybciej przystąpić do działania.
- W pierwszej kolejności należy dokładnie przyjrzeć się stolarce, w tym konstrukcji, uszczelkom, ramie oraz elementom połączeniowym. Trzeba zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia, bowiem to właśnie one mogą być przyczyną nieszczelności. Niepożądane są wszelkie pęknięcia, ubytki oraz luźne połączenia.
- Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie szczelności. Najprostszym jest przesunięcie dłonią wzdłuż ramy okiennej oraz szyby (okna PCV muszą być zamknięte). Jeśli istnieje nieszczelność, poczujemy podmuch wiatru na dłoni. Innym szybkim sposobem jest włożenie kartki papieru między ościeżnicę a skrzydło. Następnie zamykamy okno. Jeżeli można łatwo wyjąć kartkę, oznacza to, że okno jest nieszczelne.
- Kolejna metoda wymaga użycia termometru z dokładnością do jednego stopnia. Dzięki temu będzie można zidentyfikować straty ciepła. Podczas wykonywania pomiarów okno musi być zamknięte. Należy przykładać termometr w różnych miejscach wokół ramy, w tym zwłaszcza przy uszczelkach oraz na styku ramy z szybą. Uzyskane odczyty warto zapisać, a następnie porównać. Jeśli różnice będą znaczne, jest to znak, że istnieje potencjalna nieszczelność.
Osoby, którym zależy na precyzyjnym sprawdzeniu powinny zaopatrzyć się w miernik ciśnienia. To profesjonalne narzędzie nadaje się do wykonania bardziej dokładnego i wiarygodnego testu. Urządzenie podłącza się do otworu lub dyszy, a następnie przykłada w różne obszary okna PCV. Jeśli odczyty pojawiające się na wyświetlaczu pokażą spadek ciśnienia, jest to znak, że istnieją wycieki powietrza i tym samym nieszczelność.
Jak naprawić nieszczelne okna?
Jedną z najczęstszych przyczyn rozszczelnionych okien są zużyte uszczelki. Mogą one przestać spełniać swoją funkcję już po kilku latach. Najczęściej jest to wynik niewystarczającej konserwacji. W wyniku tego uszczelki stają się sparciałe i zaczynają przepuszczać powietrze. W takiej sytuacji trzeba zakupić nowe, pasujące kształtem i rozmiarem. Samodzielna wymiana jest jak najbardziej możliwa. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, można to zlecić profesjonalistom.
Jeżeli nieszczelność jest wynikiem pęknięć w ramie okna lub luźnych połączeń, najlepiej skorzystać z usługi serwisu i doświadczonych fachowców. Tak samo warto postąpić w sytuacji, gdy przyczyną nieszczelności jest opadanie skrzydła powodujące problem z zamykaniem. Jest także szansa, że rozszczelnienie będzie wynikać ze złego ustawienia skrzydła w stosunku do ramy. W nowoczesnych oknach użytkownik ma możliwość wyregulowania stopnia przylegania. W tym celu należy użyć klucza imbusowego.
przeczytaj również
Skontaktuj się z nami
formularz kontaktowy
dane kontaktowe
tel. +48 571 917 327
e-mail. okna@eko-okna.com.pl
Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00
Sobota: Indywidualnie umówiona spotkania