fbpx
Konfiguracja okien online
Aktualności Okna

Termoizolacyjne rozwiązania dla okien PCV

Termoizolacyjne rozwiązania dla okien PCV są stosowane w celu poprawy efektywności energetycznej. Ten parametr bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie kosztów związanych nie tylko z ogrzewaniem, ale również chłodzeniem pomieszczeń. Co wpływa na poziom efektywności energetycznej okien?

Szyby z pakietem termoizolacyjnym i uszczelnienia

Okna z pakietem szyb termoizolacyjnych składają się z dwóch, trzech, a nawet pięciu szyb, które są oddzielne od siebie ramą. Między szybami znajduje się gaz szlachetny (najczęściej argon). Takie połączenie gwarantuje ograniczenie do minimum strat cieplnych. Wybrani producenci wykorzystują powłokę Low-E, która znajduje się na powierzchni szyb. Jest całkowicie niewidoczna i zapewnia odbijanie promieni słonecznych z powrotem do pomieszczenia. Takie rozwiązanie redukuje straty ciepła na zewnątrz i skutecznie zapobiega zbyt mocnemu nagrzewaniu się wnętrza podczas upałów. Powłoki niskoemisyjne Low-E to z reguły cienkie warstwy cynku lub srebra nanoszone przy użyciu specjalnej technologii. Nie ograniczają przechodzenia światła słonecznego, dlatego nie obniżają jasności pomieszczeń.

Salon z oknami to miejsce, w którym można znaleźć okna wyposażone tak zwane ciepłe ramy i profile. Dzięki nim poziom izolacyjności termicznej jest wyższy. Ciepłe ramy i profile ograniczają mostki termiczne i pomagają w zachowaniu stabilnej temperatury wewnątrz pomieszczenia.

Co jeszcze warto wiedzieć o rozwiązaniach termoizolacyjnych?

Kolejnym rozwiązaniem termoizolacyjnym dla okien PCV są ramki ze specjalnymi przerwaniami termicznymi, nazywanymi również zimnymi mostami. Dzięki nim przenikanie ciepła przez ramę okna jest zredukowane do minimum. W codziennym użytkowaniu oznacza to ograniczenie do minimum niepożądanego zjawiska kondensacji. Dodatkowo rozwiązanie tego typu zapobiega powstawaniu chłodnych obszarów w bezpośrednim sąsiedztwie okna.

Następnymi elementami są uszczelnienia, które powinny być wykonane z wysokogatunkowych materiałów zachowujących pierwotne właściwości przez długi czas. Uszczelki dodatkowo ograniczają straty ciepła. W trakcie wyboru konkretnego modelu warto sprawdzić liczbę uszczelnień zamontowanych w oknach. Standardem są dwie uszczelki, jednak niektórzy producenci instalują w oknach potrójne uszczelnienie.

Dodatkowe informacje o termoizolacyjności okien

Okna energooszczędne mogą mieć różnego rodzaju certyfikaty i oznaczenia. Najpopularniejsze z nich to ENERGY STAR i klasy energetyczności ustalone zgodnie z normą europejską PN-EN 14351-1.

Najważniejszym parametrem okien termoizolacyjnych jest współczynnik U wyrażany w W/(m²·K). Im niższa wartość tego parametru, tym dane okno wyróżnia się lepszą termoizolacyjnością. Z kolei współczynnik g, zwany także parametrem przenikania energii słonecznej, określa ile energii słonecznej jest przepuszczane przez dane okno. Profesjonalny salon z oknami to miejsce, w którym można dokładnie zapoznać się ze wszystkimi termoizolacyjnymi rozwiązaniami stosowanymi przez producentów.

Okna termoizolacyjne pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie i chłodzenie domu, mieszkania, biura lub lokalu usługowego. Poziom oszczędności jest uzależniony m.in. od rodzaju okien, warunków klimatycznych i efektywności energetycznej całego budynku. Niemniej jednak modele wyróżniające się właściwościami termoizolacyjnymi prowadzą do oszczędności zarówno w krótko, jak i w długoterminowej perspektywie.

przeczytaj również

image
Aktualności Okna

Okna aluminiowe czy PCV – co wybrać?

czytaj dalej
image
Aktualności Drzwi

Jakie drzwi antywłamaniowe wybrać?

czytaj dalej

Skontaktuj się z nami

formularz kontaktowy

    Imię i nazwisko

    Twoja wiadomość...

    dane kontaktowe

    Eko-Okna Dudziak

    ul. Sowice 22

    61-306 Poznań

    Zobacz na mapie

    Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00

    Sobota: Indywidualnie umówiona spotkania